Srebrne treści cyfrowe. Starość i mądrość w internetowych social media

Aktualizacja: 19-01-2024

Polecamy uwadze monografię autorstwa dr. Piotra Toczyskiego. Tytułowe srebrne treści oznaczają mądry wkład, który do Internetu wnoszą osoby starsze. Zachęcamy do lektury.

Mówi się, że internet to śmietnik i ściek przepełniony nienawiścią, uzależniający dzieci i młodzież. Nasza pozytywna interwencja cyfrowa o srebrnych treściach wykazała, że możliwe jest napełnienie internetowej przestrzeni społecznościowej mądrością starszych twórców. Wiedza i doświadczenie osób starszych kierują treści cyfrowe ku mądrości. Możemy mieć dzięki nim w internecie do czynienia z prawdą, dobrem i pięknem w znacznie większym stopniu niż dzięki masowo produkowanym facebookowym i instagramowym rolkom – przekonuje dr Piotr Toczyski.

Istotnym elementem w tworzeniu tytułowych srebrnych treści cyfrowych jest współpraca międzypokoleniowa. Osoby starsze często potrzebują pomocy, aby móc zaprezentować swoje myśli w sieci - potrzebują więc pośredników, którymi mogą być np. dzieci, wnuki, sąsiedzi itp.

W modelu srebrnych treści cyfrowych tkwi potencjał budowania dialogu między pokoleniami, transferu wiedzy i doświadczeń, przezwyciężania samotności – zapewnia dr Toczyski.

Monografia powstała w ślad za badaniami, które dr P. Toczyski prowadził od 2007 roku.

Kliknij, aby posłuchać rozmowy z dr. Toczyskim w RDC >>

Opublikowano: 19-01-2024